YAYINLADIĞIMIZ KİTAPLAR

Video Galeri

Güneydoğum Derneği

KIRSALDAKİ KADINA KAZANÇ KAPISI PROJESİ

- +

Güneydoğum Derneği ve Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle, çok yeni bir proje uygulamaya geçiyor.

Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Atatürk Baraj Gölü çevresindeki ağaçlandırma projelerinin amacı, kırsaldaki kadınlara maddi olanak sağlamak, onların istihdamına yönelik zemin hazırlamak düşüncesi taşımaktadır.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından meyve ağacı olarak dikilmekte olan ağaçların bir kısmı, yakın köylerdeki kadınlar arasında paylaştırılacak, ağaçlar büyüdükten sonra meyveleri ağaçların sahibi kadınlar tarafından toplanıp satılacak. Böylece hem kadınlara kazanç kapısı sağlanmış, hem de kırsaldaki vatandaşlara ağaç büyütme ve sahiplenme sorumluluğu verilmiş olacak.

Dikilecek olan ağaçlar menengiç, ceviz, badem, fıstık gibi meyvesi değerli türden ve orman vasfı taşıyan ağaçlardır. Bu ağaçların meyvesiyle ayrı bir pazar oluşturabilecek, mesela menengiç pazarı denilebilecektir.

Proje, düşünülen zaman diliminde başarıya ulaşırsa, Türkiye’de hiç olmayan bir model ortaya çıkacak ve diğer illerde, bölgelerde yaygınlaştırılması önerilecek.

Güneydoğum Derneği ve Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan çalışma kapsamında, 7 Kasım 2014 Cuma günü, 14.30-15.30 saatleri arasında, Adıyaman Ovakuyucak köyü mevkiinde, törenle ağaçlandırma etkinliği yapılacak. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan etkinliğe çevre köylerden projeye dahil edilecek olan kadınlar ve vatandaşlarla birlikte Güneydoğum Derneği mensupları katılacaktır.